2024.09.09.
Végre fedett helyen voltunk és kezdődhetett a kastély bejárása a nyugati szárnyban. A jegyvásárlásnál kellemes meglepetés ért, ugyanis a képtár kivételével a kastély teljes területén engedélyezett volt a fotózás. Elsőként a Porcelánterem csodáit néztük végig.
Kína évszázadokig őrizte a porcelánkészítés titkát, amire Európában csak a XVIII. század elején jöttek rá. Viszont ezután is csak a gazdagok engedhették meg maguknak a "fehér arany" luxusát. A főúri kastélyokban erre a célra külön porcelánkamrákat alakítottak ki, melyek a tulajdonosok gazdagságát voltak hivatottak hirdetni.
A korszak leggazdagabb magyar főura, Esterházy I. Miklós herceg ezt a divatot követve építtette fel a porcelánkamrát. Főleg kínai, japán, bécsi és meisseni porcelánokkal rendezte be a helyiséget.
A herceg halála után az utódok a porcelánok nagy részét elszállították és a XIX. század végén maga, a nyolcszögletű kamra is elbontásra került.
A helyiség falait 2016-2017-ben a régi alapokon építették újjá. A teremben jelenleg távol-keleti és európai porcelánok, valamint 16-17. századi fajanszok láthatók.
A Herendi Porcelánmanufaktúra a 70 éves Esterházy Antalt születésnapja alkalmából egy egyedi serlegvázával lepte meg. A váza elején Esterházy Antal látható lóháton, Esterházy huszáregyenruhában. Hátsó mintaként az Esterházy család címere szolgál.
A porcelánok után az Esterházy-képtár festményeit néztük végig. Itt többek között a Szépművészeti Múzeum alapjául szolgáló Esterházy-gyűjtemény egy része tekinthető meg, de a kiállításban helyet kaptak Balló Ede magas színvonalú másolatai is, melyek az európai festészet legismertebb remekeiről készültek.
A képtár megtekintése után ismét szerepet kaptak az esernyők. Kinn továbbra is szakadt az eső és nekünk át kellett jutnunk a főépületbe. Itt a javasolt irányt követve először az óraszinten található vetítőterembe mentünk, ahol végignéztük az Esterházy családról és a kastély építéséről készített kisfilmeket. Innen lépcsőn jutottunk fel az újonnan restaurált, XVIII. századi falfestésekkel díszített Belvederé-be.
A restaurátorok a felújítási munkálatok közben több helyen meghagyták egy korábbi korszak mementóit is.
A Belvedere nyújtja a legszebb kilátást az épület déli oldalán elterülő francia parkra, a Lés-erdőre és a Cziráky Margit Rózsakertre. Észak felé nézve az épületegyüttes és a díszudvar harmóniája tárul a szemünk elé. A csodálatos kilátásokból az eső miatt sajnos nekünk most csak ennyi jutott.
Előző bejegyzésed olvasása után rákerestem a neten a kastélyra - mivel (sajnos) nem jártam ott.Hát ez tényleg valami csodálatos hely lehet !! Bizonyára szép emlékként fogjátok megőrizni ezt a látogatást - az eső ellenére is. https://hu.wikipedia.org/wiki/Esterh%C3%A1zy-kast%C3%A9ly_(Fert%C5%91d)
VálaszTörlés