A tornyok bejárása után még vártak ránk a Százoszlopos udvar és a Képtár látnivalói. A várkapu fölött függő, betonból készült pallos alatt léptünk be a várudvarba.
Rózsabokrok, nyírt pázsit, kápolna, szökőkút, padok, szobrok, kisplasztikák sokasága, szóval igazi várbéli idill fogadott minket.
A kertet három oldalról határoló várfalat és az alatta húzódó árkádsort 103 oszlop tartja, innen kapta a nevét is a Százoszlopos udvar.
Körbesétáltunk a várfal tetején, ahol történelmi alakok szobrai álltak sorfalat. Itt kell ismét megemlítenem a kvarcbetont, hiszen a várfalak és a szobrok is ebből készültek. A huszadik század elején kezdett ismertté válni és elterjedni az építészetben ez az újszerű anyag és hazánkban Bory Jenő az elsők között használta fel a vár építéséhez.
Az árkádsor baloldali szárnyán az Árpád-házi királyok, a középső szárnyán Anonymus és az Anjou uralkodók, a jobb oldali szárnyán pedig további királyok és történelmi személyiségek szobrai tekintettek le ránk.
Az udvar középpontjában álló szökőkút mögött, a várfal középső szárnyában épült fel a Hitvesi szeretet kápolnája. A freskódíszítéses kápolnában állította fel Bory Jenő a feleségéről mintázott, egész alakos ülő szobrot. A Hitvesi szeretet szobra felett látható sárga freskón más művészek múzsái láthatóak (köztük a Mona Lisa is). Ezek a hölgyek állítólag az irigységtől sárgák, mivel őket nem szerették annyira mint Bory Jenő a feleségét.
Az árkádsor alatt az országszerte felállított köztéri és templomi plasztikáinak az eredeti gipszmintáit gyűjtötte össze a mester.
A "sárga múzsás" sztorit nem tudtam/hallottam, de lehet mosolyogni rajta. A "tető" sztorit se tudtam - vagy már mindent elfelejtek ? :-)
VálaszTörlésNagyon szép fotók, egyik nagy kedvenc kirándulóhelyem a Bory-vár.
VálaszTörlés