Hamarosan megérkeztünk az aznapi utolsó célállomásunkra, Paloznakra. Először a kálváriát szerettük volna megnézni, ezért a Mázsa téren, az ott felállított Szent Donát szobor közelében parkoltunk le.
A szőlő és bor védőszentjének szobra Nagy András fafaragó művész alkotása. A szobor meglehetősen sötét tónusú, a fotózását pedig tovább nehezítette az erős ellenfény és a kis kápolna árnyéka.
Innen sétáltunk tovább az enyhén emelkedő Tódi utcán, hogy láthassuk a stációkat, melyek felállítása paloznaki családok támogatásával valósult meg és 2000-ben szentelték fel.
Sajnos az évek során az eredeti olajképek erősen megfakultak, ezért a közelmúltban történt felújítás során kerámiaképekre cserélték azokat (Petrás Mária keramikusművész alkotásai).
A dombtetőn visszafordultunk és lesétáltunk a faluközpontba.
Az önkormányzat épülete mellett áll a fazsindelyes harangláb, mely a XIX. század elején épült.
Ugyan nem láttunk róla kiírást vagy tájékoztatást, hogy mi célból álldogált ott, de feltételezzük, hogy a falu Meseközpontját volt hivatott "reklámozni". Ugyanis 2010-ben Paloznakon nyílt meg a világ első Meseterápia Központja.
Az önkormányzat épületének tornácán megannyi érdekességet fotózhattam. Többek között innen tudtuk meg, hogy 2010-ben országos első helyezett lett a település a "Virágos Magyarországért" indított környezetszépítő versenyen.
A központban álló római katolikus templom volt anno a falu első kőépítménye. Valamikor a XI. században épülhetett és Szent András tiszteletére szentelték fel.
A templom melletti domboldalon 2000 tavaszán került kialakításra a Millenniumi Park, melynek egyik érdekessége ez a Napóra. Egy római kori minta alapján készült!
Különös ez a napóra, nem láttam még ilyent és szépek a kálvária domborművei.
VálaszTörlésA meseterápiás központról itt találtam egy jó leírást:
http://gondolkodjegeszsegesen.hu/archive/meseterapias-kozpont-paloznak/
Úgy tudom most is nmeseközpont más felállással.
VálaszTörlés