2022.11.09.
A barlangtól alig pár percnyi járásra máris megláttuk a fák között megbújó Kaán Károly kulcsosházat. Itt fordult az ösvényünk a hegyoldal irányába.
A tanúhegyek formájuk alapján két csoportra oszthatók, cukorsüveg és koporsó formájúakra. Ez utóbbiak jellegzetes képződményei a bazaltkőzsákok.
A Szent György-hegy híres bazaltorgonái 20-25 méter magasak és néhol elérik a 1,5 méteres szélességet is. Óvatosan lépkedtünk felfelé a meredek lépcsősoron, lassan elmaradtak a fák és végül teljes szépségében láthatóvá váltak a bazaltkőzsákok.
A fejünk fölött egy szétágazó fakoronáról folyamatosan apró bogarak és pókok "zuhogtak" a nyakunkba. Nagyon zavaróak voltak a fotózás közben, nem is nagyon értettem, hogy honnan és miért kaptuk azt az égi áldást.
Valamivel odébb aztán megszűntek a mesterséges lépcsőfokok. Erősen köves és bizonytalanul járható ösvényen kellett volna folytatnunk a túrát. Itt fordultunk vissza.
Hogy jöttek létre ezek az oszlopóriások? Több millió évvel ezelőtt a vulkán kráterét izzó lávató töltötte ki. Később a tó kihűlése térfogatcsökkenéssel járt, emiatt a szilárd lávakőzetben hajszálrepedés hálózat alakult ki. Ezek aztán az erózió miatt egyre csak tágultak, majd a kőzet oszlopokra tagolódott. Némely oszlopok a természet pusztító hatása miatt elveszítették az alapjukat és egyszerűen ledőltek. A törmelékükből jöttek létre a kőfolyások.
Az ösvény végén ismét feltűnt a kulcsosház homlokzata illetve a túrázók által épített kis kőpagodák sokasága.
Ez valami gyönyörűséges hely. Sajnálom, hogy nem jártam itt.....és jó, hogy bemutattad, köszönet érte !.
VálaszTörlésNekünk is nagyon tetszett, reméljük legközelebb teljes hosszában végigjárhatjuk majd ezt a turistautat.
TörlésUtólag elolvastam ezt is.
VálaszTörlésLenyűgöző látvány ez a természetadta alkotás a kövekkel, főleg a Bazaltorgonák tövében. Gondolom volt egy kis izomláz a hegymászás után. :)
Szerencsére elmaradt :) Lassabb tempóban és pihenőkkel megszakítva túráztunk a gyógyulófélben lévő láb miatt.
Törlés